KİTAB, PEYGAMBER VE DELİL

Peygamberimizin (SAV) delillerinden en mühimi, okuma yazması olmadığı halde başka kitaplarda olan bilgiler içeren sözler söylemesiydi. Tabi şair olmadığı halde çok üstün belağat özellikleri taşıyan şiir tarzı sözler söylemiş olması da var. Ama bilgi konusu daha net, çünkü apaşikar bir konu bu ve direkt mucize hükmünde. Beri yandan, Alemi İslam’ın bunun üzerinde iyi durmadığı, Hristiyan aleminin de alelüsül sloganlarla işi geçiştirmeye çalıştığı görülüyor.

Mesela bir örnek.

 

Hasılı; zaten Tevrat’ta da geçen Adem, Nuh, İbrahim, Yusuf, Musa, Harun, Davud, Süleyman, Eyyub, İlyas, Yunus (A.S.), İncil’deki Zekeriyya, Yahya, Meryem, İsa (A.S.) kıssaları var. Bunlar ilahiyat alimlerinin vs bilebileceği konular. İkincisi bir de düzelticiliği var Kuran’ın.. Ve bu daha çok zamanla anlaşılacak düzeyde.. Ve bir de işte  uyduranın böyle uydurmayacağı pek çok özellik içerisinde bunlar Kuran’da. Mesela şöyle boyutlar var:

 

Tabi kimisi diyebilir ki; nice böyle acaip derecede delil endekslilik var işte. Öyle ki delile yönelmeyen yaya kalabilir. Buradan şunu anlayalım ki, her daim güçlü iman, işin yayılması, tebliği vesaire isteniyor.