EY İMAN EDENLER İMAN EDİNİZ (NİSA 136) HAKKINDA

Bir konuyu unutmamak lazım ki; Kuran’ın delil ve beyyine boyutları önceki kitaplardır. Kuran’ın onları içericiliği ve düzelticiliği yani. Bunlar ise gayet zamanla da görülen konular ve iyice iman bu konulara bakıyor. O zaman ayetlerde de gayet işaret edilen bu konuya iyi dikkat. Çünkü beri yandan, evhamların, gerekmez hatta tehlikeli algılarının havada uçuştuğu konular bunlar ve belirgin bir yöneliş sağlanamıyor bu işlere..

Bu çerçevede düşünelim mesela; meşhur Nisa 136. ayette “Ey iman edenler iman ediniz” diyor. “Elçisine indirdiği kitaba ve daha önce önce indirdiği kitaba..” Peki biz o önce indirilene hiç bakmazsak buradan bir iman oluşabilir mi?.. Denilebilir ki Kuran’da geçtiği için iman ediyoruz. Lakin diğer iman şartlarından niye ayırıyor bunu?.. Çünkü bu aynı zamanda görülecek bir şey ve delili işin. Kuran önceki kitapları içeriyor ve düzeltiyor. Bunların tam yerli yerinde olması lazım. Yoksa bu konuda şüphe olduğu için mi bakılmıyor denilecek neredeyse.. Malum ki iman güvenme de demek. Yani ey güvenenler, güveniniz.

NOT: Bu konularla ilgili temel ve güçlü bir birikim kazanmak için şu kanaldaki ilgili (özellikle Ali Atai videoları) videolara bakılabilir. Kanal İngilizce ama Türkçe altyazı seçeneğiyle gayet anlaşılır oluyor. 

 

Geniş izahat

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rafet Küçük (@zehraveyn_tefsiri)’in paylaştığı bir gönderi